Središnji zgrada Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek za posjetitelje ponovno otvara svoja vrata u ponedjeljak, 27. travnja. O prilagodbi na trenutnu situaciju, tradicionalnoj i poznatoj manifestaciji “Noć knjige”, ali i planovima za budućnost više govori Dubravka Pađen Farkaš, ravnateljica Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek.
- Kako ste se prilagodili trenutnoj situaciji? Kako ju doživljavate?
Ova je situacija s pandemijom koronavirusa nova za sve nas i kao takva predstavlja mi izazov kako u osobnom, tako i u profesionalnom životu. Promjene u životnoj rutini doživljavam kao mogućnost da steknem neke nove navike, naučim se novim vještinama i ispunim neke novogodišnje odluke.
- Što vam najviše nedostaje iz života prije pandemije? Na koji način najčešće provodite vrijeme?
Najviše mi nedostaje poslovna svakodnevica i opuštenost druženja s dragim ljudima. Jedan dio radnog vremena provodim u Knjižnici, a drugi radim od kuće. Rado šetam prirodom, vodeći računa o preporukama, čitam više, pišem i češće sam na društvenim mrežama.
- Kada je krenula ova pandemija, u kojoj ste fazi rada prekinuti? Jeste li morali otkazati neke nadolazeće programe i projekte?
Knjižnica već šest godina organizira međunarodni Festival slikovnice “Čuvari priča”, čija je organizacija bila u punom zamahu, no, ostavili smo ga za iduću godinu. Odgođeno je i nekoliko već dogovorenih predstavljanja knjiga, sve aktivnosti Odjela za rad s djecom i mladima, rad s umirovljenicima, jednom riječju sve je odjednom stalo i svi smo se nekako našli zatečeni situacijom.

- Koliko će se Osijek promijeniti u umjetničkom smislu nakon završetka pandemije, prema Vašem mišljenju?
Osijek je nepokoreni grad u svakom smislu! Kulturna scena nije dugo bila u karanteni i samoizolaciji. Kulturnjaci i kreativci ponovo su, i to vrlo brzo, osmislili novi način kako predstaviti rad kako svojih ustanova, tako i svoj osobni preselivši ga u virtualni svijet. Virtualne izložbe, koncerti, priče, kazališne predstave, čitanja, promocije i čitav niz drugih aktivnosti, sve se to našlo na različitim online platformama i to vrlo uspješno i posjećeno.
BUDUĆNOST Vjerujem da nam budućnost donosi puno izazova na koje će struka uspješno odgovoriti.
- U četvrtak je održana Noć knjige, ali online. Kakve su reakcije građana na održavanje ovoga poznatog i tradicionalnog događaja na drugačiji način?
Reakcije građana bile su iznimno pozitivne. Nakon igre Escape room i Kviza igračima je ponuđeno da nam napišu svoje komentare, na osnovu kojih se vidi da im je sudjelovanje u igri i kvizu bilo zabavno i zanimljivo.
DRUGAČIJE Drago nam je što smo našim korisnicima i svoj drugoj zainteresiranoj publici (ovaj put bez geografskih ograničenja, kao do sada) ponudili nešto novo i drukčije u čemu su uživali, a gdje je u fokusu i dalje ostala knjiga.
- Koliko je dugo trebalo da osmislite i realizirate ovogodišnji program Noći knjige?
Program sinoćnje radionice, mlade su kolegice planirale provesti u prostoru knjižnice, ali kako su se okolnosti promijenile, jedan dio planiranih programa ostao je nerealiziran, čekati neka vremena bez socijalne distance, a Escape room i Kviz preselili su u virtualno okruženje. Online priča za najmlađe koja obrađuje upravo zarazu koronavirusom stigla je iz Veleposlanstva Islamske Republike Iran u Republici Hrvatskoj.
- Sudjelujete i u programu „Kultura na kotačima“. Što ste pripremili za taj projekt?
Za projekt “Kultura na kotačima” Knjižnica je pripremila čitanje poezije za odrasle i djecu pod nazivom Poezija nabrzaka, slijede Mrvice mudrosti i Male priče za malce.
- Kakvi su Vaši planovi nakon prolaska ove pandemije?
Plan je nastaviti gdje smo stali, svjesni da će dani pred nama sigurno biti novi izazov.