Hrvatska pedagoginja i književnica za djecu i mladež, Jagoda Truhelka rođena je u Osijeku 1864. godine.
Iako je već s 14 godina s roditeljima odselila u Zagreb, zadužila je svoj rodni grad svojim književnim stvaralaštvom.
Najviše je priznanja stekla pripovjestima za djecu, trilogijom “Zlatni danci” koja se sastoji od tri zbirke, Naslovne priče, Gospine trešnje i Crni i bijeli dani. Radnja ovih pripovjetki smještena je u Osijek, u njezin Donji grad i naravno, autobiografskog je karaktera.
Ova ju djela određuju kao najugledniju književnicu za djecu u prvoj polovici 20. stoljeća, odmah nakon Ivane Brlić-Mažuranić.
Osim ove trilogije, Truhelka je napisala niz romana te zbirki pripovjedaka.
Zanimljivo je kako se u svojim ranijim radovima bavila tematikom žene, njezinih prava, bračnih normi, društvenih stereotipa i drugim oblicima etičkih dilema. Na taj je način predstavila ženu posve drugačjiom i n eovisnom što je za ono doba bilo neuobičajeno.
Njezin pedagoški rad, odgojni epistolar “U carstvu duše” koji se sastoji od 27 pisama, a u kojem kritizira prenaglašavanje učiteljskog obrazovanja, na štetu djece i danas može poslužiti kao savjet onima koji su izabrali učiteljski poziv.
Truhelka se već tada zauzimala za individualni pristup, jednakost između dječaka i djevojčica te za antitradicionalizam.
Umrla je u Zagrebu, 1957. godine.
Bista Jagode Truhelke nalazi se na ulazu u Gradsku i sveučilišnu knjižnicu Osijek, a njezino ime nosi osnovna škola u Donjem gradu.