
Poticanjem književnika da svojim perom utječu na razvoj kulture mira uspjeli smo građanima približiti problem nasilja i emotivne invalidnosti
* Pokrenuli ste udrugu za promicanje razvoja kulture – čitanja knjige. Na koji se način želite približiti građanima, a posebno djeci?
– Udruga AUXILIUM osnovana je s ciljem razvoja kulture mira, a kako je kultura/ područje književnosti jedno od najsnažnijih „alata“ za razvoj društva posebno smo dali značaj književnosti u svim oblicima. Poticanjem književnika da svojim perom utječu na razvoj kulture mira uspjeli smo građanima približiti problem nasilja i emotivne invalidnosti, no ujedno i zainteresirati mnogobrojne građane na razvoj kulture čitanja knjige.
Iako su djeca od posebne važnosti i nužno je da djeca stvaraju naviku čitanja knjige, neosporna je činjenica da moderno vrijeme, odnosno novi stil života nosi svoje negativne čimbenike pa je time teže utjecati na djecu i mlade.
No, bitno je isticati da nije nemoguće, već je samo teže te da se i naši modeli pristupa djeci i mladima također moraju prilagođavati novim uvjetima. Uzevši u obzir da je kultura čitanja knjige odavno ugrožena mi smo odbacili teorije koje se baziraju na davnoj prošlosti i svakodnevno analiziramo, anketiramo i razgovaramo s djecom i mladima te se prilagođavamo njihovim potrebama, odnosno provodimo prihvatljive modele. Jedan od njih je školski program „Mirotvorac „ u kojem se knjiga 260 dana koristi kao alat, a zbog našeg nenametanja obveze da je pročitaju, učenici sami pokazuju veliku zainteresioranost za istu.
* Što je još potrebno činiti kako bi se kulturne vrijednosti učinile dijelom svakodnevnog života najšireg broja Osječana?
– Nužno je stvoriti nepolitički interdisciplinarni tim koji bi napravio savez ili platformu kulturnih dionika grada Osijeka čiji bi cilj bio koordinirano zajedničko djelovanje s jasnim zadacima, vremenom provedbe zadataka i evoluacijom djelovanja.
* Smatrate li da u Osijeku postoji jasna kulturna politika i suradnja najšire platforme kulturnih dionika? Zašto je to važno?
– Nažalost, ne postoji, no doći će ili je došlo vrijeme i za to. Danas svatko trči na svoju stranu, sudaraju se međusobno i rijetki dođu do cilja, a svakim novim danom sve je manje sudionika. Smanjenjem broja sudionika smanjuje se i kvaliteta.
Od iznimne je važnosti stvoriti platformu kulturnih dionika kako bi se znalo tko, što, na koji način i kako radi.
Uvođenjem reda sigurno bismo obogatili kulturnu ponudu grada Osijeka i povećali interes, kako direktnih, tako i indirektnih korisnika.
* Što prepoznajete kao osječki kulturni identitet?
– Osijek je zbog svoje kulturne povijesti bogat grad i zbog iste ima izgrađen kulturni identitet, no on se mora održavati i graditi dalje kako ga s vremenom ne bismo sami osiromašili.
* Na koji ga je način potrebno promicati na regionalnim, nacionalnim i europskim razinama?
Dio kulturnog identiteta grada Osijeka su 22 manjinske zajednice koje svojom kulturom, kao i stilom života obogaćuju grad Osijek te nam otvaraju veće mogućnosti i bolju produktivnost kako na regionalnim, tako i na europskim razinama.
* Koje su prednosti dobivanja titule Europska prijestolnica kulture? Što bi Osijek njome mogao dobiti?
– Puno je prednosti, no najbitnije je osnaživanje kulture s ciljem brendiranja grada Osijeka i kulturnih dionika.
Potrebno je da grad Osijek ponudi multifunkcionalni kulturni sadržaj koji će se odraziti na turizam i gospodarstvo.
Grad Osijek kao europska prijestolnica kulture zasigurno će imati otvorenu mogućnost plasiranja svojih kulturnih projekata, odnosno kulturnih izričaja kroz knjigu, slikarstvo, kiparstvo, kazalište i drugo, no na nama je da se za isto kvalitetno i pravovremeno pripremimo kako bismo izvozili, a ne uvozili.
* Što bi u Osijeku trebalo izgraditi, koje projekte pokrenuti kako bismo opravdali ovu titulu?
– Prije svega moramo izgraditi jedinstvo koje ćemo kroz koordinirano djelovanje potvrditi. Koordiniranim djelovanjem postići ćemo kvalitetu i kontinuitet, a jedino kvalitetom i kontinuitetom možemo opravdati titulu.
Jedan od mnogobrojnih projekta koji ima „glavu i rep“ te multifunkcionalnost i multikulturalnost je projekt „Prijatelji manjina“.
* Što Osijeku treba ostati nakon 2020.?
Neupitno je potreban Dom kulture koji će sadržajno obuhvatiti svu vrstu kuture te pružiti građanima grada Osijeka i turistima pogled u prošlost i budućnost s osjećajem i osjetilima sadašnjosti. Sastavni dio Doma kulture je i multimedijska 6D atrakcija naslova Vremeplov Osijeka.